آخرین جلسه از سلسله کارگاه های آموزشی با عنوان "مادر و فرزند" برگزار شد.

جلسه آخر کارگاه آموزشی مادر و فرزند

آخرین جلسه از سلسه کارگاه های آموزشی “مادر و فرزند” برگزار شد

به گزارش روابط عمومی انجمن حامیان بانوان شریف آخرین جلسه از سلسه کارگاه های آموزشی “مادر و فرزند” برگزار شد .
شریفی مدیر عامل انجمن حامیان بانوان شریف ضمن اظهار خرسندی از استقبال خانواده از برگزاری این گونه کارگاه ها گفت: عناوین “نحوه ایجاد ارتباط موثر” و “همدلی” در بخش مادران و موضوع ” بلوغ ” در بخش نوجوانان دختر مطرح شده در این جلسه بودند .

افسانه پور احمدیه کارشناس روانشناسی مرکز نیکوکاری بانوان شریف در جمع مادران گفت : ارتباط موثر هر فرد دارای ۳ حالت است
۱- والد
۲- بالغ
۳- کودک
در این سه حالت ما می خواهیم یاد بگیریم که ۱ – چطور جلوی تنش را بگیربیم؟ ۲ – چگونه رابطه را مدیریت کنیم؟
پور احمدیه افزود : در اولین مرحله باید از ایجاد تنش جلوگیری کنیم . در صورتی که تنش ایجاد شده باشد باید بدانیم چطور این تنش بوجود آمده را مدیریت و رفع کنیم
در برخی از افراد حالت والد آنها بالاست این افراد دارای مشخصاتی مانند تعیین تکلیف کردن، کنترل گری ، نگاه کردن از موضع قدرت و دستور دادن ، تحقیر دیگران و … هستند به طور مثال اگر از فردی سوال شود ساعت چند است ؟ فردی که حالت والد آن بالا تر باشد در پاسخ می گوید مگر خودت ساعت نداری؟ که این حالت بیانگر حالت والد که همان کنترل گری و تعیین تکلیف است
اما در حالت بالغ همین سوال ،فرد پاسخ درست را خواهد داد و در حالت کودک ، آن فرد می گوید: شستم رو بنده! که این نشان دهنده حالت شیطنت کودک درون فرد است.
کارشناس روانشناسی مرکز نیکوکاری بانوان شریف ادامه داد بیشتر مواقع پاسخ های منطقی باعث رابطه متقاطع می شود به این معنی که رابطه های در هم تنیده و تنش زا است.
می توان گفت حالت والد تمام انسان ها غیر قابل کنترل و تغییر است اما برای ایجاد رابطه موثر لازم است حالت والد افراد را به عقب برانیم که این کار شامل ۶ مرحله است :
۱- سکوت
۲- توضیح خواستن
۳- استفاده از آب ، هوا، تغییر مکان
۴- گریز زدن و حاشیه رفتن
۵- نوازش کودک درون
۶- حق با شماست
پور احمدیه در رابطه با مهارت همدلی گفت : از طریق همدلی می توان عواطف و احساسات دیگران را درک کرد به عبارت دیگر در موقعیت های مختلف خود را جای فرد دیگر گذاشتن و احساس او را تجربه کردن است
وی همدلی را به سه سطح تقسیم کرد و گفت : در اولین سطح احساس فرد مقابل را تجربه می کنیم که این احساس می تواند شادی ، غم ، درد ، رنج و … یا هر چیز دیگری که باشد به صورت خودکار دریافت می کنیم .
سطح دوم این مهارت عبارت است از اینکه فرد درک کند که این احساسات ازکجا سرچشمه می گیرد و چه برداشتی از این احساس دارد .
سطح سوم مرحله عمل است این مرحله بسیار مهم است ما باید به این نتیجه برسیم که چقدر انرژی و وقت روی همدلی با شخص مقابل می گذاریم .
اما سوال اینجاست تفاوت همدلی و همدردی (دلسوزی) را چگونه از هم تشخیص دهیم؟
اولین تفاوت این است که همدلی می تواند درعواطف مثبت و هم درعواطف منفی ، خوشحال کننده یا ناراحت کننده وجود داشته باشد اما همدردی (دلسوزی) صرفا در مورد مسائل دردناک و رنج آور اتفاق بیافتد .
دومین تفاوت این است که ما در همدردی و دلسوزی فراتر از خودمان نمی رویم مثلا ممکن است شما به مراسم عزاداری رفته باشید و با دیدن شخص صاحب عزا ناخودآگاه شما هم به گریه بیافتید بعد از مدتی که به خودتان می آیید می بینید که به مشکلات خودتان فکر می کنید و گریه می کنید در صورتی که در همدلی ممکن است شخصی که در مراسم هست ممکن است حتی یک قطره اشک هم نریزد ولی به این فکر کند که شخص صاحب عزا چه احساسی دارد ، چه احساسی را تجربه ای می کند و نسبت به توانایی ها و انرژی خودتان چقدر می توانید به او کمک کنید.
تفاوت دیگر همدلی و همدردی این است که در همدلی انتظار همراهش نیست یعنی وقتی با شخصی همدلی می کنید شما انتظار همدلی از او نداشته باشید اما در دلسوزی یا همدردی شما منتظر همدردی شخص مقابل هستید.
شایان ذکر است این سلسله کارگاه های آموزشی به همت انجمن حامیان بانوان شریف و مرکز نیکوکاری بانوان شریف برگزار شد که به دلیل استقبال حاضرین موضوعات ملموس و کاربردی در سه ماهه اول سال آینده برگزار خواهد شد.
در پایان این سلسله کارگاه های آموزشی به قید قرعه تعداد ۱۰ نفر از حاضرین به اردوی راهیان نور اعزام می شوند.

روابط عمومی انجمن حامیان بانوان شریف